Monitor Biznesu 

Wielkopolscy pionierzy pomiarów energii

 

Spirvent znalazł się wśród nominowanych do tytułu EuroSymbol Innowacji 2016. Spółka opracowała nowatorski, bezprzewodowy miernik Watta do monitorowania odbiorników energii dla prądów o natężeniu do 100 A i więcej.
 
Spirvent wprowadza na rynek polski i zagraniczny innowacyjne rozwiązania, znajdujące zastosowanie w gospodarstwach domowych, rolnych, a także w instalacjach przemysłowych. Proponuje produkty unikatowe w skali międzynarodowej.
 

Źródło: http://monitorbiznesu.com.pl/aktualnosci/wielkopolscy-pionierzy-pomiarow-energii.html

Cały artykuł dostepny: TUTAJ 


Głos Wielkopolski 

Poznańscy inżynierowie budują na innowacjach

 Spirvent dwa razy brał udział w targach GREENPOWER, dwa razy też zdobył Złoty Medal MTP

Spirvent dwa razy brał udział w targach GREENPOWER, dwa razy też zdobył Złoty Medal MTP


Nieco ponad dwa lata istnienia, dwa Złote Medale MTP za innowacyjne produkty związane z energetyką odnawialną. Kolejne innowacje tuż przed premierą - to w największym skrócie bilans działania firmy Spirvent
 
Rok temu na targach GREENPOWER zdobyli Złoty Medal MTP za inwerter przetwarzający energię słoneczną na prąd elektryczny. W tym roku, następnym Złotym Medalem został nagrodzony miernik Watta - kolejne innowacyjne urządzenie opracowane w firmie Spirvent.
- Jesteśmy jedyną polską firmą produkującą kluczowe oprzyrządowanie do instalacji fotowoltaicznych - podkreśla Krzysztof Stefko. - Projektujemy je w oparciu o polską myśl techniczną, wprowadzając nowe rozwiązania w skali świata. Oba produkty, które oferujemy są wyjątkowe. Innowacja to część naszej misji - podkreśla.
Krzysztof Chlewicki podkreśla, że firma powstała jako dzieło zapaleńców zafascynowanych możliwościami, jakie otwierają odnawialne źródła energii (OZE). Doktoranci i inżynierowie związani z Politechniką Poznańską stworzyli firmę, by opracowywane przez nich rozwiązania mogły zaistnieć na rynku.
- Można powiedzieć, że nasz zespół innowacyjność ma we krwi - twierdzi Krzysztof Stefko.
Następny produkt, który trafił na rynek to miernik Watta - urządzenie pozwalające monitorować szereg parametrów związanych z wykorzystaniem energii i umożliwiające gromadzenie danych w chmurze obliczeniowej, tak, by stworzyć indywidualny profil użytkownika.
- Urządzeń, które mierzą każdy z poszczególnych parametrów jest wiele, wyjątkowość naszego polega, że mierzy je wszystkie, pozwala gromadzić dane (także historyczne) , a do tego może być stosowane w mieszkaniu, gospodarstwie rolnym, dużym zakładzie przemysłowym czy domu wyposażonym w instalację fotowoltaiczną - podkreśla Krzysztof Stefko.
W przypadku ostatniego zastosowania (z założenia współpracując z opracowanym przez Spirvent inwerterem) miernik sporządza bilans energetyczny budynku mierząc zarówno wytwarzaną, jak i zużywaną energię.
- Ważną funkcją są także alerty - wyjaśnia Krzysztof Stefko. - Ostrzegają one o wszelkich anomaliach w instalacji czy samych urządzeniach, pozwalają zatem zareagować zawczasu i uniknąć groźnych w skutkach i kosztownych w usuwaniu awarii. To równie istotne w domu, jak i w zakładzie przemysłowym.
Znaczącym atutem miernika jest przyjazny, graficzny interfejs. Dzięki niemu widać dokładnie co się dzieje w poszczególnych miejscach sieci.
Jak mówi Krzysztof Stefko miernik Watta mieści się w grupie urządzeń smart home, choć to tylko jedno z jego możliwych zastosowań. Badania dowodzą, że stosowanie urządzeń monitorujących szczegółowo pobór energii elektrycznej obniża rachunki za prąd od 15 do 25 proc.
- Ludzie zaczynają korzystać z energii bardziej świadomie - mówi Stefko. - Dostrzegają np. że jakieś urządzenie pobiera określoną ilość energii, czego sobie wcześniej nie uświadamiali, widzą co jest włączone, choć o tym nie pamiętali. To sprawia, że rachunki spadają.
Racjonalne wykorzystanie zasobów planety legło u podstaw powstania firmy Spirvent.
- Każdy z nas ma dzieci, a ja także i wnuki - mówi Krzysztof Chlewicki. - Tworząc nasze urządzenia, a szerzej działając w branży energetyki odnawialnej budujemy dla nich przyszłość.
Mimo dużej zmienności regulacji prawnych związanych z energetyką odnawialną Spirvent ma wiele planów na przyszłość.
- Pracujemy nad trzema kolejnymi projektami - mówi Krzysztof Stefko. - Wszystkie także będą innowacyjne. Jedno z tych rozwiązań pokazywaliśmy na targach GREENPOWER, choć jeszcze go nie oferujemy. To hybrydowy system fotowoltaiczny połączony z generatorem prądu. Zainteresowanie było ogromne. O pozostałych projektach na razie nie mówimy. Konkurencja nie śpi.

( źródło: http://www.strefabiznesu.gloswielkopolski.pl/artykul/poznanscy-inzynierowie-buduja-na-innowacjach )

 


Głos Wielkopolski

Energetyka i poligrafia opanowały hale MTP

 

(...)
Targi nowych rozwiązań
(...)
Greenpower to rozwiązania dla zdobywającej coraz większą popularność energetyki odnawialnej. Oprócz światowych i krajowych potentatów targi te to okazja do zaprezentowania się firm innowacyjnych.
Wśród  nich jest firma Spirvent z Obornik - zdobywca Złotego Medalu Targów Greenpower, która zaprezentowała na targach własnej konstrukcji inwerter, dedyonej na przykład przez panele fotowoltaiczne na energię sieciową, a także stałe kontrolowanie i monitoro-wanie produkcji energii. Na  uwagę zasługuje fakt, że firma Spirvent działa na rynku zaledwie od roku.
- Jako Polacy chcemy udowodnić, że jesteśmy w stanie produkować wyroby innowacyjne  na najwyższym światowym poziomie -  mówi Krzysztof Chlewicki z firmy Spirvent. - Nasze rozwiązanie jest oparte o pracę polskich naukowców i inżynierów, a możliwości urządzenia wykraczają poza to, co dotąd było dostępne na rynku.kowany domowym instalacjam produkującym energię odnawialną. Istotą działania urządzenia jest przetwarzanie energii wytworz

Więcej na stronie Głosu Wielkopolskiego: http://www.strefabiznesu.gloswielkopolski.pl/artykul/energetyka-i-poligrafia-opanowaly-hale-mtp

(2015-06-03)